Mózg z komputera jak żywy
Informatyka | Model ludzkiego umysłu, najbardziej skomplikowanej struktury wszechświata, powstanie za 10 lat.
Stworzenie komputerowego symulatora mózgu jest projektem badawczym na miarę XXI wieku. Komisja Europejska uznała Human Brain Project za jeden z dwóch swoich flagowych projektów badawczych (drugi dotyczy grafenu). HBP będzie finansowany przez dziesięć lat. Łączna suma środków przekazanych do 2023 roku przez UE na badania nad tym organem sięgnie 2 miliardy euro.
Decyzję tę poprzedziły trzy lata przygotowań. Kandydujące projekty poddane zostały rygorystycznej ocenie przez panel niezależnych wybitnych naukowców wybranych przez Komisję Europejską.
Fizycy dali przykład
W tej chwili w projekt zaangażowanych jest ponad 130 instytucji naukowych z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii. Jego koordynatorami są: École Polytechnique Fédérale de Lausanne w Szwajcarii (prof. Henry Markram), Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg (prof. Karlheinz Meier), Clinique Hospitaliere Universitaire Vaudoise w Szwajcarii (prof. Ryszard Frąckowiak).
Jeśli nie nastąpią nieprzewidziane przeszkody, przedsięwzięcie zostanie ukończone w 2023 roku. A wtedy stanie się możliwe poznanie wielu sekretów związanych z funkcjonowaniem ludzkiego mózgu.
Dotychczas nie jest w pełni rozpoznana zasada jego działania ani nie są poznane powody zaburzeń w jego pracy.
Z inicjatywą Human Brain Project wystąpił w 2005 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta